Saturday, April 20, 2013

Pırlanta Hakkında Bir Diğer...

Bir kadının en yakın dostu elmaslardır. Elmasın ilk bulunması 3000 yıl öncesi Hindistan’a kadar dayanır. Elmas bilinen en sert maddelerden biridir,daha doğrusu en sert maddedir, doğada az bulunmasından ve ışığı yansıtmasından dolayı da en değerli madendir. Elmaslar diğer madenler gibi işlenir. Fakat kristal olarak bulunması oldukça zor ve zahmetlidir. Yeryüzünde bulunabildiği gibi yerin 400 metre altında da bulunabilirler. Elmasın ölçülmesinde karat ifadesi kullanılır. Elmasın özel kesilmiş haline ise pırlanta denir. Elmas her şeyi kolaylıkla kesebilir. Kırılgan değildir ve elmasın içine girebilen tek şey ışıktır. Doğada az bulunur, değerli olmasının aksine günümüzde ticaret açısından oldukça pahalı ve değerli hale gelmiştir. Günümüzde elmasa biçilen değer doğada var olduğu değerinin oldukça üzerindedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde bu böyledir.

Pırlanta aynı zamanda aşk sembolü görevini üstlenir. Bu durum 15.yüzyılın sonlarında Avusturya Arşidükü’nün nişanlısına pırlanta bir yüzük etmesiyle başlamıştır ve günümüze kadar uzanır. Efsaneye göre pırlantanın temizliği ve parlaklığı kalbin saflığını ve şeffaflığını temsil etmektedir. Kalbe giden damarların sol elimizin dördüncü parmağından geçmesi ise durumu bağlılığa ve derin kalıcı sevgiye bağlar. Günümüzde de bu durum aynıdır. Kadınların kendilerini özel hissetmeleri, en büyük hayalleri olan evliliklerin pırlantadan geçmesi önemli bir değer ölçütüdür.

Elmaslar, parlatılabilen ve kesilebilen maddelerdir. Kristal olarak bulunması oldukça zor olan elmasların kesilmesi dikkat ve önem ister. Kesilme şekillerine göre ve parça büyüklüklerine göre kıymeti artar. Pırlanta‘nın birçok kesim biçimi mevcuttur. Bunlar yuvarlak kesim, prenses kesim, markiz kesim, baget kesim, oval kesim, asshcer kesim, cushion kesim, damla kesim ve kalp kesim en yaygın kesim biçimleridir.

Pırlantalar çok çeşitli alanlarda kullanılabilirler. Zerafette oldukça önemli bir yeri olan pırlantayı takılar dışında kıyafetlerde de görmek mümkün. Bunların dışında saç tokaları, ayakkabılar, çantalarda da sıkça rastlanılabilir. Popülerliğini hiç bir zaman kaybetmeyen, hep moda olarak kalacak olan pırlanta zerafeti en asil şekilde yansıtabilen değerli, nadir bir taştır.

Pırlanta, elmas

No comments:

Post a Comment